Skip to main content

Esenciálny olej YUZU

Botanický názovCitrus Junos
Krajina pôvoduJaponsko
Typ extrakciemetóda lisovania za studena
Použitá časť rastlinykôra citrusov
Vzhľadžltozlatá kvapalina
Sila arómystredná
Bezpečné pre deti a tehotnéáno
Zloženielimonen, gama-terpinen, beta- phellandren
  

Úžasné veci, ktoré pre vás Yuzu olej môže urobiť

  • Emocionálne ukľudnenie a duševné povznesenie 
  • Odbúranie stresu a napätia
  • Pomáha odstraňovať infekcie 
  • Ukľudňuje boľavé svaly, zmierňuje zápaly
  • Zlepšuje krvný obeh
  • Podporuje dýchacie funkcie a zabraňuje nadmernému tvoreniu hlienu
  • Podporuje zdravé trávenie
  • Môže pomôcť zmierniť občasnú nevoľnosť
  • Posilňuje imunitu
  • Inšpiruje kreativitu – stimuluje ľavú mozgovú hemisféru

Olej je vhodný k arómaterapii, do arómalamp, difuzérov, aj k výrobe kozmetiky.

Esenciálny olej Yuzu je za studena lisovaný z kôry východoázijského citrusového ovocia (Citrus junos). Rovnako ako ostatné esenciálne oleje je veľmi koncentrovaný. Ovocie Yuzu je prirodzeným krížencom mandarínky a divokého citrónu Ichang a pripomína malý hrboľatý pomaranč, pestuje sa hlavne v Japonsku, Kórei a Číne, a používa sa v ázijskej aromaterapií a kuchyni už stovky rokov.

Yuzu je neuveriteľne aromatický, so super kyslou chuťou. Podobne ako u citrónov a limetiek je ovocie na konzumáciu príliš kyslé, ale jeho kôra a šťava sa široko používa k dochuteniu všetkého od korenených omáčok až po likéry a marmelády. Používa sa tiež v špičkových parfémoch. 

V Japonsku je Yuzu symbolom nových začiatkov a žiarivého zdravia. Tradične sa používa v horúcich kúpeľoch cez zimný slnovrat, aby pomohlo zahriať telo, odvrátilo zimné neduhy, ukľudnilo myseľ a pomohlo ľudom s individuálnou motiváciou. 
Esenciálny olej Yuzu má sviežu, neobvykle citrusovú arómu – ako zmes grepfruitu a mandarínky s tónmi bergamotu a limetky. Olej sa komerčne nevyrába vo veľkom množstve, a preto je drahší ako iné citrusové oleje.

Telo

Esenciálny olej Yuzu môže pomôcť rozjasniť a tonizovať pokožku. Je obzvlášť dobrý pre devitalizovanú pokožku a pomáha v boji proti známkam starnutia vďaka vysokému obsahu antioxidantov. Jeho silné antibakteriálne vlastnosti môžu byť tiež prospešné pre mastnú/problémovú pleť a kožné infekcie. Yuzu olej má silné antimikrobiálne vlastnosti, ktoré chránia telo pred nachladením a inými infekciami. Môže tiež pomôcť zmierniť rôzne bolesti, vrátane artritídy a reumatizmu. Pôsobí priaznivo na dýchaciu sústavu, pomáha tíšiť zápaly a čistý hlieny a prekrvenie. Môže pomôcť pri zažívacích problémoch – zmierňuje zápaly, zmierňuje nevoľnosť a tíši kŕče. Jeho relaxačné vlastnosti môžu tiež uľahčiť nočný spánok.

Myseľ

Esenciálny olej Yuzu má povznášajúce a zároveň ukľudňovacie vlastnosti, vďaka ktorým je užitočný pri problémoch ako je úzkosť, stres, depresia, nervové napätie či vyčerpanie. Môže pomôcť rozjasniť myseľ a podporiť sebavedomejší a optimistickejší pohľad. 

Odporúčame vyskúšať kombináciu vonných zmesí

Tóny Yuzu sa dobre spájajú so všetkými ostatnými citrusovými olejmi; skúste zmiešať s malým množstvom bazalky, šalvie, kamilky rímskej, kadidla, pelargónie, jazmínu, levandule, neroli, pačuli, ruží, santalovým drevom, vetivertom či ylang ylang.

Bezpečnostné upozornenie

Yuzu olej lisovaný za studena je fototoxický a nemal by byť aplikovaný na pokožku pred priamym vystavením slnečnému žiareniu. Dbajte na správne skladovanie oleja. Pokiaľ olej zoxiduje, môže spôsobiť senzibilizáciu kože.

Tipy pre Vás

Prečo nenadviazať na dávnu japonskú tradíciu so zimnou zmesou do kúpeľa, ktorá zahreje telo a zaženie nachladenie? Do kúpeľa pridajte 3 kvapky esenciálneho oleja Yuzu, 2 kvapky Bergamotu a 2 kvapky esenciálneho oleja, 15 ml hydratačného kúpeľového oleja. Pre extra efekt môžete pridať aj morskú soľ. 

Nechajte sa uniesť sviežou príjemnou vôňou s podmanivými a myseľ ukľudňujúcimi tónmi. Zmiešajte 3 kvapky esenciálneho oleja Yuzu, 2 kvapky Bergamotu a 2 kvapky Gerania a použite v aromaterapeutickom difúzery alebo vodný kúpeľ na sviečku.

Ku 100g hrubej Himalájskej soli pridajte 3 kvapky esenciálneho oleja Yuzu, 3 kvapky kamilkového oleja a 1 lyžicu kvalitného rastlinného oleja (jojobový, mandľový, olivový, kokosový,...). Dobre premiešajte a užite si kúpeľ, ktorá očistí Vaše telo aj ducha. 

 

Uvoľnenie tela a mysle samozrejme tiež pomôže v boji proti vyčerpaniu a únave. Niekedy naše telá môžu zabudnúť, ako sa majú uvoľniť. Yuzu, ktorý sa používa ráno, môže pomôcť resetovať vaše telesné hodiny, aby vás prebudil a pripomenul vášmu telu, čo má robiť. Môže tiež pomôcť uvoľniť nervové vyčerpanie. Pridajte 1 kvapku Yuzu do 5 ml sprchového gélu (ideálne prírodného, bez parfumácie), ktorý vás povzbudí na začiatku vášho dňa. Opakujte to denne po dobu jedného mesiaca a všimnite si rozdiel v energií. 

Yuzu je skvelé analgetikum, užitočné pri kŕčoch (vrátane žalúdočných) a všeobecných bolestiach. Zmiešajte 3 kvapky esenciálneho oleja z levandule, 2 kvapky esenciálneho oleja Yuzu a 1 kvapku esenciálneho oleja z badiánu do 15 ml hroznového oleja a vmasírujte do oblastí bolesti a napätia smerom hore k srdcu.

Zmiešajte 60ml hydratačného krému s 8 kvapkami esenciálneho oleja Yuzu, 16 kvapkami esenciálneho oleja z Gerania a 4 kvapkami ružového oleja, a naneste malé množstvo na tvár ráno a večer.